Wyszukaj

2025-01-15

Ogród to część ekosystemu, a nie odizolowana, sterylna ekspozycja przyrody.

Dorota Hebisz to dyplomowany architekt krajobrazu, który od ponad dekady z pasją i zaangażowaniem realizuje swoją wizję harmonijnych ogrodów. Jej doświadczenie obejmuje wszystkie aspekty projektowania i zakładania terenów zielonych – od rozmnażania roślin, poprzez pielęgnację, aż po wieloletnie planowanie, które uwzględnia naturalne tempo wzrostu roślin. Dzięki głębokiej wiedzy teoretycznej i praktycznemu doświadczeniu zdobytemu w terenie, Dorota nie tylko tworzy estetyczne przestrzenie, ale także pomaga inwestorom unikać kosztownych błędów i zapewnia, że każdy ogród będzie funkcjonalny i trwały przez lata.

Zapraszamy do przeczytania artykułu, w którym Dorota dzieli się swoją unikalną filozofią projektowania. Dowiedz się, dlaczego ogród powinien być integralnym elementem natury, jak unikać sztucznego podejścia do aranżacji zieleni i jak tworzyć przestrzenie, które będą zarówno piękne, jak i przyjazne środowisku.


Kupując działkę stajemy się właścicielami nie tylko ziemi. Kupując działkę bierzmy na siebie odpowiedzialność za część środowiska. To od nas zależy jaki mamy wpływ na otaczający nas ekosystem. Albo staniemy się jego integralną częścią, albo wyrwiemy przyrodzie kolejny fragment ziemi i zabudujemy, zabetonujemy, zasiatkujemy, zamatujemy i wyżwirujemy. Tworząc ekspozycję ogrodniczą systematycznie podlewaną, pryskaną i odkurzaną z najdrobniejszej naturalnej materii organicznej.

Ekosystem

Ekosystem to wzajemne zależności pomiędzy biotopem (przyrodą nieożywioną) i biocenozą (organizmami żywymi, również nami) oraz procesy jakie im towarzyszą. Nie powinniśmy niszczyć dobrze funkcjonującego ekosystemu. Kupując działkę, przed przystąpieniem do prac projektowych, a potem budowlanych powinniśmy wykonać inwentaryzację środowiska i nie chodzi tu tylko o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydawaną przed decyzją o warunkach zabudowy. Taka dodatkowa inwentaryzacja to dobry materiał wyjściowy do projektu ogrodu. Być może staliśmy się właścicielem cennego przyrodniczo skarbu, o który warto zadbać.

Architekt Krajobrazu - HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Architekt Krajobrazu – HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Naturalne dziedzictwo w ogrodzie – jak chronić i czerpać z natury w projektowaniu przestrzeni

Nie powinniśmy bać się wiekowych drzew, naturalnych zbiorników wodnych,  okazałych głazów, wystających skał czy naturalnych źródeł. Mam wrażenie, że istnieje ogólne przekonanie, że najlepiej pozbyć się czegoś zanim zostanie zauważone i uznane za pomnik przyrody, niż szczycenie się tym i chwalenie na lewo i prawo jaki mamy wyjątkowy dar od przyrody w zasięgu ręki. Przyroda nie potrzebuje od nas pielęgnacji ona prosi tylko aby jej nie niszczyć. Jeżeli np. drzewo rośnie w tym miejscu już 100 lat to one bez naszej opieki sobie poradzi, pod warunkiem, że nie będziemy starać się za wszelką cenę je uśmiercić. Powinniśmy szanować drzewa i starać się zachować ich jak najwięcej i cieszyć się tym co nam ofiarują. Cień, tlen, dom, schronienie, mikroklimat, dobrą energię, a nawet pożywienie. Takie skarby przyrodnicze ujęte w projekcie ogrodu będą z pewnością jego cenną atrakcją, wyróżniająca się na tle sąsiednich ogrodów.

Skrupulatna inwentaryzacja (ocena gleby, warunków atmosferycznych, opis istniejącej roślinności, siedlisk zwierząt, ukształtowania terenu, itp.) nie tylko zakupionej działki ale również charakterystyka terenu sąsiadującego, pozwoli stworzyć projekt ogrodu, który będzie fragmentem większego ekosystemu. Najważniejsza jest równowaga i współzależność. Prawidłowo funkcjonujący ekosystem to ogród niewymagający lecz nie bezobsługowy. Ogród bezobsługowy nie istnieje. Rośliny rosną, przyroda jest zmienna, zwierzęta żyją, warunki atmosferyczne wpływają na dom, architekturę ogrodową i nawierzchnie. W ogrodzie potrzebna jest pielęgnacja, którą jednak możemy ograniczyć do minimum. Jak?:

1. Zmieniając swoje podejście do postrzegania estetyki w przestrzeni ogrodowej.
2. Stosując odpowiednie rośliny do panujących warunków.
3. Pozwalając przyrodzie działać w swoim tempie.
4. Zapraszając zwierzęta do ogrodu.
5. Ograniczając powierzchnie utwardzone do minimum.
6. Rezygnując z jednogatunkowych nasadzeń.
7. Zwiększając bioróżnorodność.
8. Ograniczając stosowanie środków chemicznych.

Architekt Krajobrazu - HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Architekt Krajobrazu – HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Naturalny ogród – przestrzeń przyjazna dla zwierząt i różnorodności biologicznej

Zwierzęta nie uważają granic administracyjnych. Wybierają za to przyjazne i sprzyjające dla siebie środowisko. Mają takie samo prawo do korzystania z naszej działki jak my. I chodzi tu o wszystkie dzikie zwierzęta; najmniejsze organizmy glebowe, owady, pajęczaki, płazy, gady, ryby, ptaki i ssaki. Dlatego powinniśmy dzielić się z nimi przestrzenią, poprzez  tworzenie ogrodu zapewniającego zwierzętom warunki do życia.

Architekt Krajobrazu - HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Architekt Krajobrazu – HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Nie tylko marketowe domki dla owadów, butki lęgowe i karmniki ale roślinność i ukształtowanie zachęcające zwierzęta do osiedlenia się w naszym ogrodzie. Oczywiście to wszystko zależy również od wielkości i usytuowania ogrodu. Właściciele małych 100 metrowych ogródków mogą z powodzeniem zaprosić ptaki i owady ale są i większe ogrody w których można spotkać sarny, lisy, jeże, zające czy bażanty. Oczywiście nie mówię o stworzeniu „rezerwatu” tylko ogrodu w miarę możliwości naturalnego, bioróżnorodnego. Ogrodu w którym żywa, bogata w mikroorganizmy gleba odżywia zdrowe, silne rośliny. Odporne na choroby i szkodniki. Rośliny dopasowane do środowiska i do warunków w nim panujących. Taki ogród , w którym opadłe liście tworzą ściółkę, a pielęgnowana murawa stanowi minimalną powierzchnię, drzewa zaś są tak duże, że dają cień.  Krzewy i byliny wypełniają rabaty po brzegi, a zmienność pór roku pozwala cieszyć się ogrodem przez cały rok. Np. krzewy obwieszone zimą owocami zwabiają ptaki z całej okolicy, a latem dają im schronienie. Kępy zaschniętych traw są miejscem zimowania jeży, gryzoni i pająków. Naturalny staw lub oczko z bogatą roślinnością przybrzeżną na pewno zaprosi żaby, zaskrońca i dzikie kaczki. A pływające w nim ryby zwabią czaplę siwą.  Na słonecznej skarpie wygrzewać się będą jaszczurki, a w cienistych zakątkach zamieszka ropucha. Pszczoły będą brzęczały na kwiatach bluszczu pospolitego do późnej jesieni.

Architekt Krajobrazu - HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Architekt Krajobrazu – HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Oczywiście są zwierzęta lubiane i te mniej lubiane, jednak nie należy się ich bać i zaraz skreślać z listy zaproszonych gości. Jako właściciel ogrodu powinniśmy poznać jego mieszkańców, ich zwyczaje, jak się z nimi obchodzić i w czym są dla nas pożyteczne. Zazwyczaj lubimy tych, od których coś dostajemy. Dajmy im szanse. Bo każdy ma swoje miejsce w ekosystemie. Nagły brak jednego ogniwa może zaburzyć cały proces, jak pozwolimy przyrodzie działać (jednak może to potrwać nawet kilka lat) to w ogrodzie znów zapanuje równowaga.  Tylko czy warto czekać?

Ogród pełen smaku – rośliny ozdobne i użytkowe w harmonii z naturą

Ogród to przede wszystkim rośliny. Jest tak wielki wybór gatunków, odmian roślin, że każdy znajdzie coś dla siebie. Roślinę odpowiednią do stanowiska, o właściwym kształcie, pasującą do założenia projektowego. Rośliny o smacznych owocach nie tylko dla zwierząt ale również dla nas, o pięknych kwiatach, rośliny miododajne wabiące owady, rośliny zimozielone, pnącza, drzewa, trawy itd. Warto również pomyśleć o roślinach użytkowych. Modne ostatnio warzywniki i uprawa własnych warzyw jest ciekawym doświadczeniem nie tylko dla dzieci ale i dla dorosłych. Ogród z którego nie wychodzi się głodnym. Idziemy z koszem jak do warzywniaka na zakupy, jednak nie płacimy, a bierzemy ile zjemy. Wszystko świeże, smaczne, nie idealne, a wyjątkowe. Mały warzywnik, pojedyncze krzewy owocowe lub miniaturowe drzewka owocowe zajmują mało miejsca, a dają dużo radości.

Architekt Krajobrazu - HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Architekt Krajobrazu – HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Z drugiej strony zbyt duży wybór rozwiązań stwarza zakłopotanie i problemy z podjęciem decyzji, i od tego właśnie jest architekt krajobrazu, aby zgrabnie, estetycznie i funkcjonalnie połączył ogród i potrzeby inwestora z otaczającym działkę środowiskiem. Nie powinniśmy bać się przyrody, tylko nauczyć się w niej żyć. Człowiek jest również częścią ekosystemu i to od nas zależy, którym ogniwem będziemy.

Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa i pochodzą z mojego ogrodu. Nie jestem biologiem, ani przyrodnikiem lecz architektem krajobrazu, który obserwuje, szanuje przyrodę i środowisko naturalne, toleruje zwierzęta i cieszy się z ich obecności. Jeżeli marzysz o ogrodzie pełnym życia, zmienności i bioróżnorodności zapraszam do współpracy HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz.

Architekt Krajobrazu - HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Architekt Krajobrazu – HEBISZ projekty zieleni Dorota Hebisz

Jeżeli szukacie architekta krajobrazu, musicie sprawdzić HEBISZ projekty zieleni na GetDesigner –  Dorota Hebisz.

Facebook – ArchitektKrajobrazuu

Strona internetowa – HEBISZ projekty zieleni

Instagram – @hebisz.projekty.zieleni