Mid-century modern w śródmiejskiej kamienicy – jlw studio
Metamorfoza mieszkania w śródmiejskiej kamienicy
JLW Studio podjęło się wyjątkowego wyzwania – projektu i koordynacji remontu mieszkania w powojennej kamienicy przy ul. Elektoralnej w Warszawie. Właściciele, para obcokrajowców, pragnęli przestrzeni nowoczesnej, ale z poszanowaniem historycznego charakteru wnętrza. Praca nad niespełna 70-metrowym mieszkaniem rozpoczęła się błyskawicznie, jeszcze przed finalizacją zakupu nieruchomości. Dzięki zaufaniu inwestorów, udało się stworzyć projekt pełen funkcjonalnych rozwiązań i dopracowanych detali, który w niecałe trzy miesiące zmienił wymagające remontu mieszkanie w stylową i harmonijną przestrzeń, łączącą tradycję z nowoczesnością.
Projekt między wyzwaniami codzienności
Wnętrze mieszkania w powojennej, śródmiejskiej kamienicy przy ul. Elektoralnej darzę szczególnym sentymentem. Spotykając się w nim z Yvonne i Serhanem po raz pierwszy, nieruchomość nie była jeszcze ich własnością. Ja byłam oczarowana starym parkietem w jodełkę i rozglifieniami okien, oni – zdecydowani na współpracę, nie chcieli zwlekać z rozpoczęciem remontu, więc umowę na projekt podpisaliśmy wcześniej niż oni akt notarialny… Projekt robiłam na końcówce ciąży, na nadzory jeździłam z Ignacym-niemowlakiem, który wnoszony w wózku przez ekipę (kamienica bez windy oczywiście;)) smacznie spał nie zważając na wyburzenia ścian, doprowadzenie wentylacji do okapu, przenoszenie wodomierzy czy detale zabudowy kuchni omawiane przez mamę na budowie. Inwestorzy- para obcokrajowców którzy znaleźli swoje miejsce do życia na warszawskim Muranowie, obdarzyli mnie niesamowitym zaufaniem, najpierw zlecając projekt wnętrza dziewczynie w (widocznej) ciąży, a potem powierzając koordynację generalnego remontu.
Trzy miesiące do metamorfozy – Sztukateria, parkiet i lastryko
Remont niespełna 70-metrowego mieszkania, szczególnie biorąc pod uwagę jego skalę, powiększenie łazienki, uzupełnienia parkietu, całą nową elektrykę i przygody z cieknącym dachem, poszedł bardzo sprawnie m.in. dzięki świetnej współpracy z ekipą wykończeniową. Od pierwszych wyburzeń do wprowadzenia się właścicieli – mając gotową kuchnię i kupioną cześć mebli wolnostojących, minęły niecałe 3 miesiące.
Klimat kamienicy zdecydowanie tworzą tu zastosowane sztukaterie, zachowane parapety z lastryko, odrestaurowany parkiet. Dzięki kredytowi zaufania, jakim obdarzyli mnie Inwestorzy, w projekcie znalazło się kilka dopracowanych detali projektowych. Płyta grzewcza jest zlicowana na równo z blatem ze spieku kwarcowego; a zabudowa kuchni ze zwykłej laminowanej płyty meblowej, poprzez zastosowanie pionowych blend między modułami, to ciekawa geometryczna forma o rytmicznych podziałach.
Kuchnia z wyspą – marzenie spełnione
Marzeniem Inwestorów była kuchnia z wyspą, nawet kosztem stołu, którego świadomie nie ma w strefie dziennej. Zaproponowałam monochromatyczny, biały, trwały blat ze spieku kwarcowego Laminam. Panel międzyszafkowy to niezwykle efektowna mozaika w powtarzającym się w całym apartamencie kolorze pistacjowym (Dunin), która efektownie kończy się łukiem przy oknie.
W części nocnej i dziennej mieszkania zastosowane były inne wielkości klepek, co jeszcze bardziej uwidoczniło się po wyburzeniu ściany między pokojami, natomiast w ogóle nie przeszkadzało to właścicielom. Świadectwem dawnego układu funkcjonalnego mieszkania są bruzdy po wyburzeniu ścian uzupełnione parkietem układanym równolegle, wykorzystując klepki ze strefy wejściowej, w której położone zostały czarno – białe płytki. Wyzwaniem projektowym było ukrycie licznych rur c.o. W łazience, powiększonej o część dawnej kuchni, rury pionowe zostały zabudowane. Od strony prysznica zaproponowałam utworzenie w zabudowie wypłytkowanych wnęk na kosmetyki.
Lubię w tym wnętrzu odważne i przemyślane zastosowanie koloru – wnęka w strefie wejściowej całościowo została potraktowana na łososiowo – beżowo – ceglasty odcień, łącznie z szafką na buty wykonaną na wymiar, polakierowaną tym samym odcieniem NCS. W sypialni kolorem zaznaczona została strefa do pracy, a szałwiowy odcień płytek powtarza się w dodatkach.
Elegancja w granicach budżetu
Podczas prac projektowych nie obyło się bez kompromisów ze względów finansowych, które sama zresztą doradzałem Inwestorom – widoczne ze strefy dziennej i otwierane na zewnątrz drzwi do łazienki są bezprzylgowe, do pokoi już tańsze przylgowe; osprzęt elektryczny w pasie międzyszafkowym i przy szafkach nocnych to piękny Vectis, w mniej widocznych miejscach – najbardziej ekonomiczny, biały i plastikowy; zabudowa kuchni została zrobiona na wymiar przez stolarza, natomiast w sypialni i gabinecie są już ikeowskie PAXy.
Lokalizacja: Śródmieście, Warszawa
68m2, 3 pokoje z aneksem kuchennym
projekt kompleksowy z nadzorem – 2022, realizacja – 2023
Projekt i nadzór nad realizacją oraz koordynacja remontu: Joanna Lemka-Wójcik, jlw studio
Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom Fotografia
Ekipa wykończeniowa: Walls & Floors
Portfolio Joanny może zobaczyć na instagramie @jlw_studio 😊
jlw studio wyróżnia indywidualne podejście, jasne zasady współpracy, sprawność działania oraz profesjonalne wsparcie estetyczne i techniczne, co znajduje odzwierciedlenie w licznych pozytywnych opiniach zadowolonych klientów.
Jeżeli szukacie architekta musicie sprawdzić jlw studio na GetDesigner – jlw studio.