Wyszukaj

2024-08-19

Jak zaprojektować idealną kuchnię.

Kuchnia jest jednym z najważniejszych miejsc w naszych domach. Nawet jeżeli nie gotujemy za dużo to i tak prędzej czy później się w niej znajdziemy po to, żeby napić się kawy czy wyjąć catering z lodówki 😉.

Jeżeli chodzi o podstawowe i techniczne aspekty projektowania najlepiej jest je powierzyć profesjonalistom. Takie rzeczy jak rozplanowanie przestrzeni, wysokość blatów, ergonomia, trójkąt roboczy, tym wszystkim zajmie się projektant wnętrz. Architekta możecie znaleźć na naszej stronie getdesginer.pl. Mimo wszystko, jeżeli chcemy mieć wpływ na to jaka ta przestrzeń będzie, to musimy sobie odpowiedzieć na parę pytań.

Projekt kuchni

Projekt kuchni https://unsplash.com/@roamincolor

Inspiracje, kolory, stylistyka.

Każde planowanie będziemy zaczynać od szukania inspiracji, czy to na Instagramie, pinterescie, blogach albo w mieszkaniach znajomych. 😊 Zapisujmy wszystkie zdjęcia, żeby można było potem wybrać te kilka, które stworzą nasz indywidualny mood board.

Lifestyle

Musicie się zastanowić, jak spędzacie czas w kuchni. Czy gotujecie i co najczęściej, czy ważny będzie piekarnik, miejsce do wyrabiania ciasta, może grill do mięsa, szafki na przetwory. Spodziewacie się dziecka i na blacie musi znaleźć się miejsce dla robota kuchennego. Czy może jecie na mieście, zamawiacie catering a w lodówce trzymacie głównie wino. Ale za to np. uwielbiacie pić kawę i parzyć ją na wiele sposobów, jesteście fanami zielonej herbaty lub uwielbiacie świeże soki i szejki proteinowe. Warto spojrzeć na nasze nawyki i tak dopasować pod nie kuchnie, żeby idealnie spełniała nasze potrzeby. Warto to wszystko opowiedzieć architektowi, który na pewno weźmie to pod uwagę.

Kuchnia z salonem czy osobno.

Na to pytanie nie damy odpowiedzi. Tutaj każdy ma osobiste preferencję. Niektórzy lubią jak kuchnia razem z salonem jest rodzinną przestrzenią, gdzie wszyscy spędzają czas. Inni wolą, gdy kuchenne zapachy i bałagan zostają zamknięte za drzwiami. Każde rozwiązanie jest dobre.

Kuchnia od stolarza czy ze sklepu.

Wiadomo, że najbardziej na decyzje będzie wpływała tutaj cena. Warto jednak pamiętać, że kusząca cena z marketu często nie uwzględnia wielu dodatków, półek, akcesoriów. Wadą mebli od stolarza może być czas zamówienia. Tutaj wybór należy do Was. Jedyne co możemy poradzić to, jeżeli przestrzeń jest bardzo wymagająca, warto jednak skorzystać z pomocy stolarza, który pozwoli ją wykorzystać w pełni. W przypadku prostych kuchni można pokusić się o rozwiązania sklepowe.

Projekt kuchni https://www.instagram.com/alona_gross_cg

Projekt kuchni https://www.instagram.com/alona_gross_cg

Powierzchnie

Musimy zastanowić się nad podłogą, blatem oraz frontami. Jeżeli chodzi o fronty to jest to sprawa bardziej stylistyczna. Pozostałe powierzchnie muszą być odporne na zniszczenia mechaniczne oraz łatwe w utrzymaniu i czystości. Najpopularniejszym rozwiązaniem podłogowym są i raczej pozostaną płytki. Panele lub drewno są wykorzystywane przy utrzymaniu spójności wizualnej, mimo wszystko są bardzo mocno narażone na zniszczenie. Nowym rozwiązaniem jest beton, który świetnie wpasowuje się w nowoczesne i loftowe wnętrza. Blat jako najważniejszą powierzchnie kuchenną, można wybrać na wiele sposobów. Na szczęście w dzisiejszych czasach możemy wybierać z wielu rozwiązań takich jak np:

Płyta laminowana – łatwa w utrzymaniu, ogromny wybór kolorów, niedroga cena

Kompozyt – trwały i solidny materiał, który można wykorzystywać przy nietypowych wymiarach lub dużych kuchniach, wadą jest wysoka cena

Kamień/marmur – wytrzymały, elegancki, duży wybór pięknych wzorów, niestety wysoka cena

Drewno – nadaje ciepły wygląd w klasycznej kuchni, mniej odporny (można przeszlifować), dość drogi materiał i wymaga odpowiedniej pielęgnacji

Sprzęty AGD

Jak już zastanowiliśmy się nad naszym życiem kuchennym to wiemy jakie sprzęty będą nam potrzebne. Warto najpierw ustalić budżet, a następnie zrobić listę rzeczy zaczynając od najpotrzebniejszych. Trzeba też pamiętać, że musimy zmieścić się nie tylko w budżecie, ale też przestrzeni.

Przechowywanie

Warto zastanowić się na jakie przedmioty będziemy potrzebowali miejsca. Czy większe szafki na garnki i małe agd. Czy może dużo przetworów w słoikach, makarony, kasze. A może szafka na pokaźną kolekcję herbaty i kubków. W zaprojektowaniu użytecznej przestrzeni na pewno pomoże nam architekt, który będzie miał dużo pomysłów lub stolarz, który będzie znał ciekawe rozwiązania. W mniejszych kuchniach warto wykorzystać każdy kawałek przestrzeni.

Detale

Często możemy zaprojektować prostą i uniwersalną kuchnię, którą potem będziemy rozwijać. Na wygląd kuchni może mieć wpływ dobrze przemyślane oświetlenie. Prostą przestrzeń możemy ożywić ciekawym AGD nablatowym. Kolejnym krokiem może być dodanie ozdobnych naczyń, które dodadzą kuchni charakteru.

Projekt kuchni

Projekt kuchni https://www.instagram.com/Vis.idea

Poniżej jako ciekawostkę możemy podać też parę niekonwencjonalnych rozwiązań/gadżetów do kuchni:

  • Kran z wodą do napełniania garnków (pot filler) – koniec z noszeniem 5litrowego garnka wody na rosół
  • Rozdrabniacz kuchenny w zlewie– nigdy więcej nie trzeba wyjmować sitka ze zlewu i zbierać resztek jedzenia. Dodatkowo śmieci mają mniej zapachu.
  • Lodówka na wino – mniej zajętego miejsca w lodówce i wino zawsze w idealnej temperaturze.
  • Dodatkowy blat roboczy – który możemy wysunąć z naszego blatu na czas intensywnego gotowania
  • Szuflady zamiast listw przypodłogowych – najlepiej trzymać tam przybory do sprzątania, lub rzadko używane drobiazgi
  • Fronty składane lub przesuwne – za tymi szafkami możemy np. schować AGD którego nie chce nam się co chwilę wyjmować, albo np. ekspres do kawy. Tak zwany garaż na AGD
  • Piekarnik z funkcją mikrofali – oszczędność miejsca

 

Dobry projekt kuchni to zawsze połączenie praktyczności i estetyki, lecz w ostatecznym rozrachunku idealna kuchnia jest sprawą osobistą.