Ilu jest architektów w Polsce?
Architektura to zawód, który łączy w sobie sztukę, technologię i naukę. Polska, jako kraj rozwijający się pod względem infrastrukturalnym, potrzebuje coraz więcej specjalistów z tej dziedziny. Zastanawiasz się, ilu jest architektów w Polsce? Według danych Izby Architektów RP, w Polsce zarejestrowanych jest (w dniu 10.05.2023) około 13 693 czynnych zawodowo architektów posiadających uprawnienia do projektowania. Z czego 5753 to architektki ( 42,01%) a 7940 to architekci (57,98%). Warto jednak zaznaczyć, że nie wszyscy architekci muszą być członkami tej organizacji, a liczba osób zajmujących się architekturą może być większa.
Polska na tle Europy
Na tle innych krajów europejskich Polska wypada stosunkowo słabo. W wielu krajach, takich jak Włochy, Hiszpania czy Niemcy, na 1000 mieszkańców przypada ponad 1 architekt. To europejska średnia, którą Polska jeszcze długo będzie gonić ale daje to też ogromną szansę na rozwój tej branży. Niewystarczająca liczba architektów wpływa nie tylko na możliwości rynkowe, ale również na dostępność wysokiej jakości usług architektonicznych dla przeciętnego obywatela. Dane z raportu ACE (Architects Council of Europe) 2022 Sector Study. www.ace-cae.eu.
Jeśli chodzi o zarobki, również jesteśmy poniżej średniej europejskiej. Pomimo uwzględnienia parytetu siły nabywczej, zarobki architektów są dużo niższe niż w krajach typu Niemcy, Wielka Brytania, Szwecja. (Dane z raportu ACE 2022)
Jakie studia trzeba skończyć?
Aby zostać architektem w Polsce, konieczne jest ukończenie studiów na kierunku architektura, które oferowane są przez liczne politechniki oraz uniwersytety w Polsce. Studia te zazwyczaj trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra inżyniera architekta. Program studiów obejmuje nie tylko projektowanie architektoniczne, ale również zagadnienia związane z konstrukcją budynków, urbanistyką, historią sztuki oraz ekologią. Po ukończeniu studiów absolwent musi odbyć kilkuletnią praktykę zawodową, która jest warunkiem przystąpienia do egzaminu na uprawnienia budowlane.
Zdobycie uprawnień budowlanych jest kluczowe, aby móc samodzielnie projektować budynki i kierować pracami budowlanymi. Egzamin na uprawnienia jest przeprowadzany przez Izbę Architektów RP i składa się z części pisemnej oraz ustnej, obejmując przepisy prawa budowlanego, normy techniczne oraz zagadnienia związane z bezpieczeństwem.
Do najbardziej renomowanych uczelni w Polsce, które kształcą architektów, należą:
- Politechnika Krakowska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Śląska
- Politechnika Wrocławska
- Politechnika Warszawska
Kolejność według rankingu https://2024.ranking.perspektywy.pl/ranking/ranking-studiow-inzynierskich/architektura
Gdzie sprawdzić uprawnienia architekta?
Jeśli zastanawiasz się, czy dany architekt posiada wymagane uprawnienia, warto skorzystać z internetowych baz danych prowadzonych przez Izbę Architektów RP. Na ich stronie internetowej znajduje się rejestr, w którym można sprawdzić, czy dany specjalista ma uprawnienia budowlane oraz czy jest członkiem izby zawodowej. Jest to szczególnie istotne przy wyborze architekta do większych projektów, ponieważ osoby bez odpowiednich uprawnień nie mają prawa do samodzielnego projektowania i nadzoru nad budową.
Uprawnienia można sprawdzić pod linkiem https://extranet.iarp.pl/lista/
Dodatkowo, istnieje platforma e-CRUB (Elektroniczna Centralna Rejestracja Uprawnień Budowlanych), prowadzona przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, gdzie również można zweryfikować uprawnienia architektów. Rejestr e-CRUB zawiera informacje o wszystkich osobach, które uzyskały uprawnienia budowlane w Polsce, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wybrany specjalista spełnia wszystkie formalne wymagania.
Sprawdzanie uprawnień architekta to ważny krok w procesie wyboru odpowiedniego specjalisty, który zagwarantuje, że projekt będzie spełniał wszystkie normy prawne i techniczne.

Architekci w Polsce
Architektura to zawód wymagający zarówno odpowiedniego wykształcenia, jak i zdobycia uprawnień. W Polsce pracuje tysiące architektów, choć ta liczba jest wciąż nieco niższa niż winnych krajach Europy Zachodniej. Pomimo tego, polski rynek architektoniczny zyskuje na dynamice, a wiele wspaniałych biur architektonicznych wykazuje wysoką jakość usług i innowacyjność w swoich projektach. Można to zauważyć na wielu konkursach czy realizacjach przestrzeni prywatnych, które dokonują polskie biura za granicą. Architekci w Polsce mają dostęp do solidnego wykształcenia, a potencjał wzrostu jest ogromny.
Aby odkryć najlepsze biura architektoniczne, warto odwiedzić portal WWW.GETDESIGNER.PL , gdzie można znaleźć wiele inspirujących projektów oraz profesjonalistów, którzy kształtują przyszłość architektury w Polsce.